رفع دائمی موهای زائد صورت و بدن با کمک طب فولکوریک

یکی از راههای شناخته شده در طب سنتی و فولکوریک در  رفع  موهای زائد بدن، استفاده از تخم مورچه به صورت موضعی  است. بعضی از بانوان قدیمی معتقدند که استفاده از تخم مورچه پس از هر بار  اپیلاسیون مو از ریشه، به دلیل دارا بودن اسید فولیک، منجر به تضعیف ریشه مو و به  تعویق انداختن رشد موهای زائد و به مرور منجر به از بین بردن آنها می شود. ولیکن بر طبق باورهای سنتی مردم بومی، برای اثر بخشی کامل، می بایست در زمان نوزادی و قبل از رویش موهای بدن نوزاد از آن استفاده شود. در قدیم الایام، در بعضی از اقوام ایران مرسوم بوده که در صورت داشتن نوزاد دختر پرمو، برای رهایی از مشکلات آتی احتمالی، از تخم مورچه برای ماساژ بدن نوزاد بالاخص محلهایی که در پس از بلوغ معمولا دچار رویش موهای ضخیم می شود، استفاده می کرده اند و باور عمومی بر این بوده که با مالیدن تخم مورچه به محلهای رویش موی زائد در بدن دختر، باعث کم شدن و عدم رویش این موها در زمان بلوغ و همچنین  عزیز تر شدن دختر در نزد شوهر، می شود.

این افراد تخم مورچه را  به راحتی با ردیابی مسیر آمد و شد مورچه ها، و بلند کردن سنگ های اطراف این مسیر، شناسایی و بدین منظور از آن استفاده  می کرده اند  چرا که مورچه ها معمولا تخم های خود را برای در امان ماندن از بارش باران و ...معمولا در زیر سنگهای نزدیک لانه نگهداری می کنند. سپس تخم مورچه ها را پس از شستشو و رد کردن از صافی ململ، و یا سایر روشها به صورت مستقیم بر روی پوست نوزاد، مالش می داده اند.

ولیکن در حال حاضر  استفاده از این روش  می تواند  مضرات جبران ناپذیری  را برای نوزاد دختر داشته باشد؛ یک از آنها،  آلودگی پوست نوزاد به انواع باکتریها و قارچهای موجود در خاکیست که تخم مورچه در آن یافت شده است و مشکل دیگر، امکان لکه دار شدن بد شکل و تیره شدن پوست نوزاد در اثر استفاده از این روش، برای پیشگیری از رشد موهای زائد است و همچنین حساسیت و التهاب پوست نوزاد در اثر استفاده ازین روش و تاثیر ناگوار اسید فولیک به صورت سوزش و خارش و التهاب و زدن کهیر، بر روی پوست طفل. 

لذا، تا زمانی که صنعت پرورش تخم مورچه به صورت بهداشتی به این منظور شکل نگرفته  و امکان دسترسی بهداشتی و استریل به آن در کشور فراهم نیست، استفاده از این روش برای از بین بردن دائمی موهای زائد بدن بویژه در نوزادان دختر توصیه نمی شود. ولیکن به پزشکان و مهندسین پزشکی در کشور پیشنهاد می گردد پس از مطالعه کافی و انجام بررسی ها و پژوهش های علمی لازم در این خصوص، و در صورت اثبات اثر بخشی روشهای فوق، نسبت به ایجاد صنعت پرورش تخم مورچه به صورت استریل و وارد کردن آن به بازار داروسازی کشور، در جهت رفع نیازهای مردمی و استفاده عموم به صورت صحیح و زیر نظر پزشکان معتبر طب سنتی، اقدام کنند. 

 

نگارنده و محقق:

راشین گوهرشاهی- پژوهشگر طب فولکوریک و محیط زیست

/ 2 نظر / 720 بازدید
shopco

رفع موی زاید http://lordia.org/lescolton/

shopco

دستگاه لسکولتون http://lordia.org/lescolton/