کمک به بهبود زخم سالک با کمک طب سنتی

متاسفانه بیماری سالک در بسیاری از روستاها و حومه بعضی از شهرهای کشور نظیر مشهد، مجددا در حال گسترش است. اخیرا اگر به این شهر و یا بعضی دیگر از شهرهای مبتلا به این بیماری سفر کرده باشید، در اماکن عمومی شاهد چهره های زخم دیده ی بعضی از افراد بوده اید که در گوشه ای از صورت خود، دچار زخم کهنه و یا التهاب سالک هستند. علاوه بر روشهای دارویی متداول برای درمان  این زخمها که می بایست حتما زیر نظر پزشک انجام پذیرد، توصیه می شود از راهکارهای داروهای سنتی هم در حد ضرورت اطلاع داشته باشید تا در صورت ابتلای احتمالی به نیش حشره سالک و عدم دسترسی فوری به پزشک، اقدامات اورژانسی لازم برای بهبود محل گزیدگی پشه و جلوگیری از گسترش زخم، انجام گرفته باشد بسته به محلی که در آن زندگی می کنید و امکاناتی که در اختیار دارید، می توانید هر یک از اقدامات زیر را تا زمان مراجعه به پزشک انجام دهید. 

1- به عنوان  ساده ترین روش درمان خانگی، می توانید هر روز زخم را با حنا و عسل یا شیره خرما پانسمان کنید بعد از یک هفته خوب می شود. این روش موثریست که بومیان مناطق جنوب کشور، که دسترسی به پزشک ندارند، معمولا به تنهایی برای درمان کامل زخم پشه سالک استفاده می کنند.(برای کاهش خارش زخم نیز می توانید کمی پماد کالامین به این ترکیب بیفزایید ). البته در این روش بازهم امکان دارد جای زخمها باقی بماند بنابرین می بایست برای درمان کامل و جلوگیری از باقی ماندن اثر زخم، هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرد. 

 2-برای کمک به بهبود و درمان این زخم از طریق طب سنتی، می توانید فلوس را شکسته، آن را در آب خیس کنید تا هسته از شیره آن جداشود. شیره را که در آب حل شده با حرارت کم غلیظ کنید و   بر روی محل زخم سالک قرار دهید. روی آن را با پارچه تمیز بپوشانید و در صورت عدم دسترسی سریع به پزشک، پس از یکی دوروز مجددا با آب جوشیده ولرم موضع را شستشو دهید و این عمل را تکرار کنید تا محل زخم بهبودی یابد.

همچنین توصیه می شود داروی گیاهی فلوس را به دلیل قدرت شفابخشی این گیاه در بسیاری از بیماری های شایع و ساده، همیشه در خانه داشته باشید.

 

 3-- از دیگر درمانهای ساده ای که در طب سنتی برای سالک ذکر شده و بهتر است برای ضرورت در خاطر بسپارید، استفاده از برگهای ازگیل است. احتمالا این گیاه به صورت طبیعی در منطقه ای که به آن مبتلا شده اید، وجود داشته باشد. در اینصورت، پنجاه گرم برگ ازگیل را در یک لیتر آب پانزده دقیقه بجوشانید ، بعد ده دقیقه بگذارید دم بکشد، در نهایت صاف کرده و آب آن را روی سه مرتبه روی سالک بمالید.

 

4-آهک تصفیه شده را با روغن زیتون مخلوط کرده و مانند مرهم بر آن بگذارید.

5- اسپرزه را در سرکه بخیسانید بعد بکوبید و مانند مرهم روی آن بگذارید.

6- اگر در منطقه کویری به این بیماری دچار شده اید که در آن گیاه اشنان می روید، مقداری ریشه این گیاه را بکوبید و با عسل مخلوط کرده روی زخم قرار دهید.

7- پمات نیترات دراژن (سنگ جهنم) 1%را روی سالک بمالید.

8- محلول کات کبود 1% را روزی سه مرتبه بر سالک بمالید.

9- گل ارمنی را در سرکه حل کنید و روزی سه مرتبه روی آن بمالید.

خاک سر یا گل ارمنی از جمله خاک هایی است که در طب سنتی برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از پرکاربردترین خاصیت های این خاک خاصیت ضد خونریزی آن است. گل ارمنی خاکی است به رنگ تیره که طب قدیم آن را در پیشگیری از وبا و طاعون مفید دانسته و آن از اینجاست که پس از همه گیری این دو بیماری در ارمنستان تنها چند تن جان سالم به در برده اند که جستجو نشان می دهد بر حسب اتفاق از این خاک خورده اند به همین خاطر به گل ارمنی معروف شده است.

خاصیت :بسیار خشکاننده و از اینرو بند آورنده خونریزی است . 
ورم و جوش :در جوش های طاعونی چه بخورند چه بر تن بمالند مفید است و نمی گذارد عفونت از اندامی به اندام دیگر سرایت کند . 
زخم و قرحه :در شفا دادن زخم بسیار مفید است . )

 

 

نویسنده:

راشین گوهرشاهی، پژوهشگر سلامت و محیط زیست

(درصورتی که اطلاعات جامعتری برای درمان این بیماری در اختیار دارید، لطفا  در بخش نظرات به اشتراک بگذارید)

 

منابع:

1-خسروبابایی، نسخه دکتر،خود درمانی با گیاهان دارویی، توصیه ها و نسخه های شفابخش از عطار اصفهانی، 

2-احمد شاملو ،کتاب کوچه ، حرف الف ، دفتر اول ، ص 240

3-سیب سبز/ شماره ۸۹/ نیمه دوم اردیبهشت ماه ۹۲/ آیدا پورجاماسب/ صفحه ۱۰۴

4- گزارشات مردمی

تشکر:

با سپاس از سرکار خانم زری عبدلله زاده در انتقال تجربیات و گزارشات بومی درمان سالک در مناطق جنوب کشور برای ذکر در این مقاله

/ 5 نظر / 2148 بازدید
بهترین هدف

به نام خدا با سلا م خدمت خانم گوهرشاهی سایت شما واقعا مورد علاقه من قرار گرفته چون منم به طب سنتی علاقه دارم با اجازتون شما رو لینک کردم تا همیشه بتونم زودی سر بزنم .با سپاس

بهترین هدف

سلام خانم گوهر شاهی از اینکه امسال با وبلاگ شما آشنا شدم و تونستم یه دوست فاخری مثل شما پیدا کنم بسیار خوشنودم و خدا رو شاکر هستم! براتون آرزوی سلامتی و تندرستی و بهروزی میکنم انشاالله در سال جدید موفق و پیروز باشین و به تمام آرزوهاتون برسین.پیشاپیش سال نو مبارک!

زری

سلام سرکار خانم گوهر شاهی عزیز من تجربه درمان سالک توسط خواهرم را با پانسمان مخلوط عسل و حنا روزی 3بار دارم که موجب درمان شد این روش توسط زن مسنی در بوشهر به ایشان پیشنهاد شد و موثر بود.

زری

سلام راشین عزیز من پاسخ کامل را از طریق ایمیل دادم .اصلاح می کنم خواهرم از شیره خرما در درمان استفاده کرد البته از عسل هم می توان استفاده کرد .به نظر من اگر از این ضماد در روز اول استفاده می کرد شاید جای زخم نداشت اما متاسفانه ایشان بعد از چند هفته مداوای پزشکی بی نتیجه اقدام کردند و جای زخم ها هنوز هست [ناراحت]

سحر

سلام من وقتی بچه بودم سالک گرفتم متاسفانه جای سالک باقی مونده الان 17سالمه بنظرشماطب سنتی میتونه جای سالک روبعداز این همه سال خوب کنه