کمک به درمان التهاب مفاصل با استفاده از طب فولکوریک و سنتی

دردهای التهابی بدن، بلاخص دردهای التهابی مفاصل و ناراحتی های روماتیسمی، از سلسله دردهای عمومیست که بسیاری از مردم، در مراحل مختلف زندگی خود به گونه ای از آن شکایت داشته اند. ولیکن قبل از ورود انواع داروهای شیمیایی به سیستم درمان کشور، افراد مناطق بومی به شیوه هایی ساده و موثر نسبت به درمان این دردهای شایع اقدام می نموده اند. مقاله زیر، خلاصه ای از روشهای درمانی طب فولکوریک برای درمان این دردهای شایع و قدیمی و معرفی روشهای درمانی ساده ایست که هم اکنون نیز در بین مردم تاثیر و شهرت خود را از دست نداده است:

الف- مصرف موضعی گیاه چله داغی برای بهبود دردهای روماتیسمی- در مناطق شمال غرب کشور:

از قدیم الایام،  مردم بومی مناطق  آذربایجان غربی و شرقی و نیز شهرستان دماوند به طور سنتی از ریشه گیاهی که آن را چله داغی می نامند به
صورت ضماد با دنبه گوسفند جهت درمان و التیام دردهای روماتیسمی و نیز نرم نمودن
عضلات نواحی که شیئی در آن فرو رفته جهت در آوردن شی و یا جا اندازی استخوان های جا به جا شده و در رفته  و همچنین برای درمان  خار پاشنه پا و  تسکین درد استفاده می کرده اند .

همچنین به تازگی محققان دانشگاه علوم پزشکی تبریز موفق به تولید  داروی ضد التهاب مفاصل از ریشه گیاه چله داغی معروف به "سنبل بیابانی " یا گیاه "بیش خاف "گردیده اند.

چله داغی از گیاهان بومی آذربایجان شرقی  و بعضی از مناطق کمربند شمالی ایران است که در طب سنتی از آن برای تسکین درد مفاصل و استخوان استفاده می شود.

ترکیبات این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی ، ضد التهاب و ضد درد دارند که با موفقیت روی حیوانات و انسان آزمایش و عصاره آن به صورت پماد ، فرمولاسیون شد.

این پماد دارویی است که  به طور کل در عارضه های مفصلی ، ماهیچه ای و عضلانی موثر بوده است.

 

این گیاه  با اسم علمی   Eremostachys laciniata از خانواده نعناع می باشد که از آن به نام سنبل بیابانی هم یاد شده و اسم فارسی آن (( بیش خاف ))  می باشد.

قسمت مصرفی گیاه : ریشه گیاه است .

موارد مصرف : درمان بیماری روماتیسمی و درد پا  و بهبود خار پاشنه.

فصل فعالیت گیاه : فروردین  تا خرداد ماه .

منطقه پراکندگی : دامنه های البرز ، اطراف شمشک ،فیروزکوه ٬ دماوند ٬ قزوین ٬ آذربایجان .

زمان جمع آوری گیاه : مرداد ماه زمان استراحت گیاه .

نحوه تهیه دارو : بعد از جمع آوری در مرداد ماه ابتدا ریشه ها را به خوبی توسط آب شسته ٬ چربی ها و ناخالصی روی ریشه پاک شود و پس از تکه تکه کردن در سایه تحت تاثیر هوای آزاد خشک شوند و سپس توسط دستگاه
آسیاب تکه های خشک شده پودر شوند و آماده مصرف میباشد .

مورفولوژی گیاه : گیاهی است پایا و پشم آلود به طور ۶۰ الی ۱۰۰ سانتی متر و گاهی بیشتر با ساقه راست و خشن ٬ برگ ها به رنگ
سبز شفاف کم و بیش پشم آلود به ابعاد ۱۵ در ۴۰ سانتی متر بوده دارای بریدگی های عمیق شانه ای با قطعات کشیده شده سرنیزه ای است .

گل ها به صورت فراهم روی محور قرار گرفته و بسیار پشم آلودند
.

ارتفاع رویشگاه : ۱۲۰۰ تا ۲۲۰۰ متر از سطح دریا

 

اطلاعات تصاویر: گیاه  چله داغی- از منطقه شمشک- تصویر برداری و برداشت نمونه : راشین گوهرشاهی /هشتم خرداد 1393

 

 

ب- کمک به بهبود دردهای روماتیسمی و التهاب مفصلی، با روش عده ای از  مردم مناطق جنوب کشور:

 

بر طبق گزارشات شفاهی مردم بومی، در مناطق جنوب ایران برای تسکین درد پا و التهاب مفاصل،  از پوست تازه گوسفند ذبح شده استفاده می شده است. به این صورت که بلافاصله بعد از ذبح گوسفند، پوست جداشده ی آن را که هنوز گرم است از قسمت فاقد پشم آن که قبل از ذبح گوسفند، به گوشت متصل بوده،  حدود بیست دقیقه یا تا زمانی که پوست، حرارت طبیعی خود را از دست بدهد  بر روی مفاصل دردناک  و برهنه ی پا می گذاشته اند  و اعتقاد داشته اند که به این طریق، درد پا و سایر دردهای التهابی برای همیشه خوب خواهد شد.

ج-  از دیگر روشهای موثر و پیشنهادی برای التیام و بهبود سریع دردهای التهابی، با استفاده از خواص درمان کننده آویشن، و به شرح  زیر است :

حدود بیست تا سی گرم آویشن به مدت بیست دقیقه جوشانده شده و در وان آب با دمای حدود سی درجه و متمایل به  داغ ریخته شود.  به مدت بیست  دقیقه کل بدن را زیر این آب قرار دهید. بعد از آن بدن را زود خشک نموده و لباس کاملا گرم بپوشید و زیر پتو بروید تا بدن خوب عرق کند و بگذارید تا به مرور دمای بدن پایین بیاید و دوباره باد نخورید. شاهد این قضیه خواهید بود که دردهای التهابی بدن به سادگی و بدون استفاده از مسکن التیام می یابد.

 

د- درمان روماتیسم مفصلی و خشکی مفاصل- طبق توصیه  پزشکان طب سنتی:

بر اساس سلسله درسهای دکتر سید حسن ضیائی در سلسله دروس طب النبی(ص)،  برای بهبود خشکی و التهاب مفاصل  که همراه با درد زیاد موقع خم شدن مفاصل است، و رفع خشکی مفاصل ناشی از روماتیسم باید روزانه یک فنجان آب انار شیرین و یک قاشق غذاخوری زرشک  و نصف استکان آبغوره مصرف کنند.

سرو صدای مفاصل  هنگام حرکت به دلیل کمبود مایع مفصلیست که به مرور منجر به ساییدگی قسمت اسفنجی استخوان و آرتوروز می شود.

برای رفع صداکردن مفاصل به دلیل کمبود مایع مفصلی که منجر به آرتوروز می شود، ویتامین B1300  فقط دو هفته- پانزده عدد درپانزده روز یا مصرف گیاه بندک که  با اسامی مختلف علف هفت بند یا هزار بند یا  عصای موسی یا عصای چوپان در عطاریها به فروش می رسد، به این صورت که  سی گرم  ازین گیاه را خریده و سه تا ده گرم را ده گرم ده گرم جوشانده و تا سه روز یک روز درمیان مصرف کنید و فقط یک بار این عمل را انجام داده  و حق تکرار این روش را در زمانهای بعد ندارید مگر زیر نظر متخصص. مثلا شنبه دوشنبه و چهارشنبه..این درمان یک روش ساده برای درمان یائسگی زودرس در زنان نیز می باشد.
ولی حتی به منظور فوق هم  حق تکرار این روش درمان نیست و بیمار حق ادامه مصرف ویتامین ب یک سیصد و یا علف بندک را  به دلیل عوارض شدید آن ندارد و نباید در مصرف این دارو ها  استمرار داشت.

 

تبصره:  از عوارض یائسگی زودرس در بانوان درآمدن موهای زبر در چانه و بالای لب، چین و چروک در پوست و بد شکل شدن ناخن هاست که با مصرف محدود علف هفت بند به شیوه  فوق، بهبود می یابد...

 

در صورت نداشتن اوره خون و چربی خون و نداشتن شن کلیه و رسوب کلیه و قند خون، فرد مجاز است برای بهبود درد روماتیسم مفصلی و رفع خشکی مفصلی  در ماه یک وعده کله پاچه مصرف کند. اما فقط در صورتیکه از سلامت کامل برخوردار باشد و بیماریهای مذکور را نداشته باشد.

 

ه- درمان کاهش مایع مفصلی و صدا ی زانوها و مفاصل با کمک طب تغذیه:

زمانی که حجم مایه مفصلی روندی کاهنده داشته باشد، حرکت زانوها و مفاصل با صدا همراه است. بی توجهی به این روند می تواند منجر به تخریب بیشتر مفاصل و درنهایت سایش استخوانها بر روی هم شود. برای جلوگیری از این اتفاق  و  کمک به افزایش ایه مفصلی می بایست تغییراتی هرچند جزیی در تغذیه فرد صورت پذیرد. چنانکه می دانید، ماده اسید هیالورونیک در ساخت مایه مفصلی در بدن موثر است. وجود این ماده  دربدن تا بیست سالگی روندی افزایشی داشته از بیست تا چهل سالگی مقدار آن ثابت بوده و از چهل سالگی به بعد، شروع به نقص می کند. با استفاده از غذاهایی که حاوی اسید هیالورونیک بوده و یا به ساخت این اسید در بدن کمک می کنند، می توان این روند کاهشی را متوقف و درنهایت ساخت و تولید مفاصل را  در بدن بهبود بخشید. لوبیا قرمز، از موادی است که به ساخت اسید هیالورونیک در بدن کمک می کند. همچنین قسمت پا و پنجه های مرغ، میزان زیادی از اسید هیالورونیک را در خود دارد.برای استفاده از این دو ماده غذایی می توان به روشهای زیر آنها را به رژیم  غذایی اضافه نمود:

عصاره پای مرغ:

یک بسته پای مرغ را با مقداری آب  بر روی شعله  چند ساعتی  جوشانده و سپس صاف کرده و پس از سرد شدن در قالبهای یخ بریزید و در فریزر قرار دهید. حالا هر روز در پخت غذای روزانه، از یک یا دو قالب ازین عصاره، در پخت خورشت یا سوپ یا  دیگر غذاها استفاده کنید.

لوبیا قرمز:  در صورت عدم وجود منع مصرف در اثر بیماریهای خاص، می توان این ماده غذایی را در افرادی که دچار التهاب و ساییدگی مفاصل هستند، هر شب پس از پخت به صورت پوره درآورده و با مقداری روغن زیتون، اویشن ، فلفل به جای پوره سیب زمینی مصرف کرد. و یا به شیوه های مختلف غذایی رایج دیگر مورد مصرف قرار داد.

 

 

 

 

پژوهشگر و نویسنده : راشین گوهرشاهی

با استفاده از منابع طب سنتی و طب فولکوریک

خرداد ماه 1393

 

 

 

 

/ 3 نظر / 11371 بازدید
زری

راشین جان گیاه چله داغی را چگونه می توان تهیه کرد به نظر شما شمال پیدا می شه ؟از روی عکس ها متوجه نشدم گیاهی شبیه سنبل بیابانی توی باغ دیدم ساقه اش در ابتدا که از زمین در میاد شبیه مارچوبه است .محبت بفرمایید اگر اطلاعاتی در مورد محل رویش دارید ممنون می شوم.[قلب]

رضا

سلام. من یه آشنایی دارم زانوش یک ماه تو گچ بوده حالا به طور کامل صاف نمیشه از 90 درجه هم بیشتر خم نمیشه. به نظرتون ترکیب پودر ریشه چله داغی با کوهان شتر و خرما به دردش میخوره؟ مثلا به شکل خمیر همه اینا رو ترکیب کنیم بعد 24 ساعت بذاریم روش و دوباره تکرار کنیم؟ مورد سراغ دارین که جواب داده باشه؟

کریم ماهوتچی

سلام بنده این پماد را از سال 1375 بصورت مشاغل خانگی درست میکنم و پرونده تولید انبوه آن از سال 1376 در وزارت بهداشت هست. اگر کسی نیاز داشت در خدمت هستم . شماره تلفن 09145671989