روشهای خانگی درمان زگیل پوستی و میخچه

 ایجاد می شود.

زگیل ضایعه پوستی موضعی است که  که گاهی در دست و پا و یا بر روی پوست صورت توسط ویروسی از خانواده ی papillomavirus انسانی (HPV) ایجاد میشود.  زگیل ها مسری هستند  ولی اغلب تنها اعضای یک خانواده و یا مکانی که افراد بیشترین ارتباطات فیزیکی را با هم دارند؛ نظیر استخرها و یا کارکنان یک بخش را درگیر میکنند؛ چراکه انتقال ویروس معمولا  از طریق تماس مستقیم پوست با پوست یا از طریق تماس با وسایل آلوده و بالاخص در محیط مرطوب صورت می‌گیرد لذا مراقبت و حفظ بهداشت شخصی در خانواده ها و  اماکن مرطوب نظیر استخرها و سواحل دریا  به صورت عدم استفاده از دمپایی های مشترک در استخر و عدم استفاده از حوله های مشترک در خانه ها بیشترین اهمیت را پیدا می کند. 

 این ضایعات پوستی بیشتر مواقع فقط در یک بخش بدن ظاهر میشوند (مثل دست یا پا) و در طول زمان منتشر نمیشوند.

شکلهای مختلف زگیل

  1. زگیلهای گنبدی که در پشت انگشت های دست و پا و زانو ظاهر میشوند
  2. زگیلهای کف پایی که در انتهای پا و کف پا دیده میشوند
  3. زگیلهای صاف که مسطح هستند و ممکن است در صورت ، پاها و سایر اعضای بدن دیده شوند ، حتی در تعداد زیاد
  4. زگیلهای زیر ناخنی
  5. زگیلهای نخی که به صورت رشته هایی بلند و اغلب بر روی صورت ظاهر میشوند

علاوه بر روشهای متداول دارویی پزشکی نظیر محلولها و پمادها و یا  انجماد و لیزر ، و بعضی روشهای ذکر شده در طب سنتی، در طب فولکوریک ایران، چند روش قدیمی برای از بین بردن زگیل، از  روشهای نیاکانمان به ارث رسیده است؛

1- یکی از ساده ترین راههای درمان زگیل پوستی و میخچه، قرار دادن  سیر له شده بر روی زگیل یا میخچه، دو تا سه بار در هفته  و یا تا زمان خوب شدن زگیل یا میخچه   هر بار  به مدت نیم ساعت است. معمولا بعد از دو تا سه بار انجام این عمل، زگیل  و یا میخچه کاملا خوب می شود.

2- یکی دیگر از روشهای تجربه شده که سریعا زگیل را بهبود می بخشد؛ مالیدن  شیره ی برگ درخت انجیر  بر روی زگیل است. در این روش؛ یک عدد برگ انجیر را از درخت جدا کرده و شیره ی سفید بیرون زده از انتهای برگ انجیر را مستقیما بر روی زگیل قرار می دهیم. در خیلی از موارد؛ حتی یک بار استفاده از این روش به از بین رفتن کامل زگیل می انجامد ولیکن درباره بسیاری از زگیلها؛ این عمل می بایست چند بار و تا زمان از بین رفتن کامل زگیل تکرار شود.

 3- روش دیگر متداول برای از بین بردن زگیلهای دست و اندامها؛ استفاده از محلول نمک بسیار غلیظ است. به این صورت که دست یا اندامی که بر روی آن زگیل مشاهده می شود را شسته و سپس در محلول اشباع نمک در آب نسبتا  داغ، آن اندام را لااقل بیست دقیقه تا نیم ساعت نگه می داریم. با تکرار هر روزه ی این عمل، پس از چند روز، زگیل پوستی کاملا خوب می شود.

4- در صورت بروز زگیل بر روی پوست صورت؛ به دلیل عدم امکان استفاده از روش بالا برای بهبود زگیل، از قرار دادن خمیر نمک بر روی زگیل استفاده می شود. این روشی ساده است که معمولا به صورت متداول برای از بین بردن جوشهای چرکی صورت نیز به صورت زیر به کار می رود:

نمک و بالاخص نمک دریایی  از مواد طبی خانگی و در دسترس است که علاوه بر کارایی های مختلف نظیر تاثیر در درمان زگیل،؛  می تواند کمک کند تا باکتری های موجود در جوش های چرکی کشته شوند و منافذ پوستی پاکیزه بمانند. به این منظور کمی نمک دریایی را برداشته و مقداری آب جوش بر روی آن بریزید تا خمیری شکل شود. پس از آنکه خمیر سرد شد و دمای آن به دمای اتاق رسید مقداری ازاین خمیر را بر روی جوش یا زگیل قرار دهید. در مورد جوشها صبر کنید تا کاملا خشک شود و سپس محل را با آب بشویید.  این عمل باعث کشته شدن باکتری ها شده و اجازه نمی دهد تا جوش چرکی در صورتتان اثر و لکه ای باقی گذارد. می توانید  با چسب کوچک ضد حساسیتی خمیر نمک را بر روی جوش تثبیت کنید.ولی در صورت عدم امکان پانسمان، چه در مورد جوشها چه در مورد زگیلها؛این مدت حداقل باید بیست دقیقه تا نیم ساعت در روز باشد.

5- استفاده از خمیر نمک با عسل  به دلیل امکان مدت زمان بیشتری که عسل می تواند نمک را بر روی جوش   نگه داشته و باعث تاثیر گذاری بیشتر نمک بر ضایعه شود؛ موثر تر به نظر می رسد. به این منظور کمی نمک را با عسل ترکیب کرده و با چسب زخم بر روی زگیل پانسمان کنید. 

اگر امکان پانسمان محل وجود نداشت، باز هم استفاده از همین روش خمیر نمک، بالاخص  نمک دریایی بعلاوه کمی عسل  به مدت چند روز و هر بار بیست دقیقه تا نیم ساعت، بر روی زگیل، می تواند باعث از بین رفتن زگیلها شود. البته باز هم توصیه می شود که این خمیر را بر روی محل زگیل پانسمان کنید تا مدت بیشتری بر روی آن باقی بماند و روند درمان را تسریع کند.

بعلاوه، استفاده از خمیر نمک و عسل  بر روی پوست و محل رویش موهای زائد، بعد از اپیلاسیون و از ریشه بیرون کشیدن موهای زائد صورت، به مرور منجر به از بین رفتن موهای زائد صورت و پوست می شود.

6- در کتاب دائره المعارف بزرگ طب اسلامی-مرحوم آیه الله ممصطفی نورایی آمده که ضماد گوشت اردک باعث بهبود زگیل می شود.

7- یکی دیگر از روشهای ساده و موثر در درمان زگیل، استفاده از ترکیب سرکه سیب و دارچین، به عنوان محلول شستشوی زگیل و یا به صورت پانسمان بر روی زگیل است.

جهت استفاده از این روش، می توان مقداری سرکه سیب و دارچین را بر روی پنبه ریخته و با چسب زخم بر روی زگیل پانسمان کرد. و همچنین از محلول سرکه سیب و دارچین  روزی چند بار برای شستشوی زگیل استفاده کرد.

8- یکی از راههای موثر در درمان میخچه، پانسمان یک برش از گوجه فرنگی بر روی محل میخچه است. در این روش، شب قبل از خواب، یک برش گوجه فرنگی را بر روی میخچه قرارداده و محل را پانسمان می شود  و برای جلوگیری از آلوده شدن بستر با آب گوجه، پای مبتلا به میخچه را با نایلون فریزری بسته و جوراب می پوشند. در صورت امکان یک روز یا یک و نیم روز این پانسمان را بر روی محل میخچه نگه می دارند و یا اینکه در طول روز پانسمان را باز کرده ولیکن تا زمان رهایی از میخچه، هر شب موقع خواب این پانسمان را با یک تکه گوجه فرنگی جدید، تکرار می کنند. این یکی از روشهای بسیار موثر در ازبین بردن خیلی سریع میخچه ، بسته به بدن  فرد در عرض یک و نیم روز تا  کمتر از یک هفته است.

9- در کتاب قانون ابن سینا در خواص سیاه دانه آمده که "روغن سیاه دانه زگیل ها و خالها را زدوده و در درمان لکه های سفید و پیسی موثر است." برای این منظور می توانید مقداری روغن سیاه دانه را بر روی پنبه ریخته و با چسب زخم، محل زگیل را پانسمان کنید و تا زمان خوب شدن کامل زگیل، این پانسمان را هر روز عوض کنید. 

همچنین می توانید از پانسمان سرکه و پودر سیاه دانه برای از بین بردن زگیلها و جوشهای عفونی و چرکی استفاده کنید. 

 

تالیف و گردآوری:

راشین گوهرشاهی

پژوهشگر حوزه سلامت و محیط زیست

 

/ 36 نظر / 2863 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهسا

سلااااااااااااااااام وای باوتون نمیشه من زگیام خوب شد خیلی خوشحال شدم من همونم که تصویر صورتم گذاشتم بعد از اینکه سر گذاشتم رو صورتم تاول های بدی زد بعد الان همشون رفتن

شکوه

سلام تورو خدا کمک کنین دیگه ناامید شدم از زندگی رو دستم یه زگیل دارم روش صافه رنگ پوستمه ولی ازارم میده همه میگن رو دست این زگیل داره اح چیکار کنم ؟ درمان خونگی لطفا بدین [ناراحت][ناراحت][نگران][نگران]

شکوه

سلام رفتم زگیلمو با ناخن گیر بریدم روش بتادین ریختم و شستم بعدش روش ماست زدم چسب زخمم زدم دعا کنین خوب شه این روش روش ابتکاریه خودمه ایا درسته؟

شکوه

نه بابام درد نداشت که درست شده

شکوه

اخ امروز با قیچی بریدم عجب زجری کشیدما وای رگای دستم پف کرده از بس خون اومده بود وایییییییی

مهسا

شکوه اگه این پیام منو میبین و مطمئن هستی که رو دستت زگیل هست برو سیر له کن بعد بذار رو دستت دو سه بار بذار نتیجش میبینی

saeedeh

با سلام در متن نوشته شده بود که نمک در از بین بردن باکتری ها موثره، امام زگیل یه مشکل ویروسی هستش، ایا با اب نمک درمان میشه؟

شکوه

اخه خیلی زجر میکشم هییییی این چه ویروسیه خدا افریده احححححححححححححححححححححححححححححححححححححححححححححح

شکوه

مهسا جان حتما امتحان میکنم

lمحمد - تبریز

----*--- مهمه حتما بخونید ----*---- ----*--- داروی درمان زگیل برای همیشه ----*---- من چند سال مشکل زگیل رو داشتم و در قسمتهای مختلف دستم زگیل در میومد و با روشهای مختلف مثل کرایوتراپی ، محلول ، پماد ،استفاده از سیر و سیاهدانه و سایر روشها ... موقتا درمان میشد ولی بعده چند هفته یا چند ماه دوباره همونجای قبلی یا یه جای دیگه دوباره زگیل درمیومد و چند سال بود که درگیر بودم و ریشه کن نمیشد. تا بالاخره یه پزشک عمومی ولی بسیار با تجربه از طریق دارو من رو درمان کرد. البته ابتدا یه دوره با داروی آسیکلوویر400 که روی من جواب نداد و داروی ویرابکس (والاسیکلویر500) باز دوره اول جواب نداد اما دوره دوم جواب داد و در طول یکسال گذشته من زگیل درنیاوردم به لطف خدا و امیدوارم دیگه هیچوقت نداشته باشم. البته داروی ویرابکس در اصل خارجیه ولی تو ایران بسته بندی میشه و به همین خاطر قیمتش یه مقدار گرونه و تو بعضی داروخانه ها هست.نذر کرده بودم که اگه تا یکسال دیگه زگیل نداشته باشم تو سایتهای مختلف این کامنت رو بزارم تا به کسانی که مبتلا هستند کمکی کرده باشم. ان شاء الله خدا همه بیماران رو شفا بده.