بعضی از دلایل شایع سرگیجه

سرگیجه یکی از مشکلاتیست که اغلب افراد جامعه گاهی به نوعی با آن مواجه  شده و از آن شکایت دارند. غیر از مواردی که علایم اولیه بعضی بیماریهای خاص، می تواند منجر به سرگیجه شود، بعضی از  دلایل شایع سرگیجه به شرح زیر اند:

1- چربی بالای خون (بالا بودن تری گریسیلید خون) معمولا یکی از اولین عوامل شایع سرگیجه بالا بودن چربی خون مخصوصا از نوع تریگلیسیرید است  که در افرادی که  به میزان فراوان  از مواد نشاسته ای استفاده می کنند، شیوع دارد که معمولا چنین افرادی علاوه بر بالارفتن تری گلیسرید خون، مستعد ابتلا به دیابت نیز هستند. لذا باید علاوه بر حذف چربیهای مضر از سیستم غذایی، مصرف مواد نشاسته ای را نیز در رژیم غذایی خود محدود کنند.

2- فشار پایین خون

کم خونی و فشار پایین خون نیز یکی دیگر از عوامل شایع سرگیجه به خصوص در میان بانوان است . البته در مواردی نیز افزایش ناگهانی فشار منجر به سرگیجه می شود که در این حالت فرد احساس سرگیجه و سنگینی سر می کند. لذا قبل از اقدام برای رفع این نوع سرگیجه می بایست از دلیل احتمالی آن که می تواند بالارفتن یا پایین آمدن ناگهانی فشار باشد، اطمینان حاصل کرد . با اندازه گیری  فشار خون در زمان بروز سرگیجه می شود به علت سرگیجه از این نوع پی برده و در پی درمان آن بود.

3- التهاب و عفونت گوش میانی و عفونت سینوسها

التهاب و عفونت گوش و سینوسها یکی دیگر از علتهای شایع سرگیجه بالاخص در فصل سرماست که معمولا در صورت درگیری سینوسها با سردرد و در صورت عفونت گوش با درد گوش نیز همراه است. در لیست کمک های اولیه برای رفع مقطعی این نوع سرگیجه تا زمان مراجعه به پزشک، و درمان قطعی آن توسط پزشک، می توان به عنوان درمان خانگی  علاوه بر چندین بار در روز شستشوی بینی با محلول ترکیبی از یک سوم قاشق چایخوری جوش شیرین و یک سوم قاشق چای خوری نمک با یک لیوان آب برای تخلیه سینوسها و رفع التهاب، در صورت درد گوش سه بار در روزچکاندن دو تا سه قطره بادام تلخ در گوش و در صورت التهاب و عفونت سینوسها دو تا سه بار در روز  هربار دو تا سه قطره روغن بنفشه در بینی و گرم نگه داشتن این مواضع برای تخلیه عفونتها و چرکها را ذکر کرد. 

4- علائم بعضی از بیماریهای خاص:

در صورت تداوم سرگیجه، می بایست زیر نظر پزشک انواع آزمایشهای لازم برای تشخیص نوع بیماری احتمالی انجام و نسبت به شناخت و درمان آن اقدام شود.

 

منبع:

تجربیات طب فولکوریک اقوام و منابع طب سنتی

 گردآورنده و نگارنده مطلب:

راشین گوهرشاهی- پژوهشگر طب فولکوریک و محیط زیست

/ 1 نظر / 364 بازدید
ازاده

سلام بابت وبلاگ اموزنده تون ممنونم برای رفع افتادگی صورت نسخه گیاهی و بی ضرر میخواستم همینطور اگزمای صورت و خارش ان و التهاب و قرمزی صورت بدجور اذیتم میکنه با تشکر