درمانهای  خانگی جوش صورت:

1- هرگاه در نقطه ای از پوستتان متوجه ظهور جوش جدیدی شدید، به جای دستکاری با آن و انتقال میکروبها، با استفاده از پنبه ای الکلی و یا درصورت عدم دسترسی به الکل، با اسپری اندکی ادوکلن بر روی آن، علاوه بر ضدعفونی سطح جوش و اطراف آن، به بهبود سریع محل جوش کمک نمایید.

2- نمک و بالاخص نمک دریایی  از مواد طبی خانگی و در دسترس است که علاوه بر کارایی های مختلف نظیر تاثیر در درمان زگیل،؛  می تواند کمک کند تا باکتری های موجود در جوش های چرکی کشته شوند و منافذ پوستی پاکیزه بمانند. به این منظور کمی نمک دریایی را برداشته و مقداری آب جوش بر روی آن بریزید تا خمیری شکل شود. پس از آنکه خمیر سرد شد و دمای آن به دمای اتاق رسید مقداری ازاین خمیر را بر روی جوش یا زگیل قرار دهید. در مورد جوشها صبر کنید تا کاملا خشک شود و سپس محل را با آب بشویید. این عمل باعث کشته شدن باکتری ها شده و اجازه نمی دهد تا جوش چرکی در صورتتان اثر و لکه ای باقی گذارد. ولی در مورد زگیلها؛این مدت حداقل باید بیست دقیقه تا نیم ساعت در روز باشد.

 استفاده از خمیر نمک با عسل  به دلیل امکان مدت زمان بیشتری که عسل می تواند نمک را بر روی جوش   نگه داشته و باعث تاثیر گذاری بیشتر نمک بر ضایعه شود؛ موثر تر به نظر می رسد.

همچنین استفاده از خمیر نمک، بالاخص  نمک دریایی بعلاوه کمی عسل به مدت چند روز و هر بار بیست دقیقه تا نیم ساعت، بر روی زگیل، می تواند باعث از بین رفتن زگیلها شود.

بعلاوه استفاده از خمیر نمک و عسل  بر روی پوست و محل رویش موهای زائد، بعد از اپیلاسیون و از ریشه بیرون کشیدن موهای زائد صورت، به مرور منجر به از بین رفتن موهای زائد صورت و پوست می شود.

3- ترکیبی از عرق بابونه و عرق آویشن و یا یکی از آنها را  بهمراه  کمی روغن درخت چای را در یک قوطی اسپری ریخته و هر روز صبح و شب، پس از شستشوی روزانه پوست صورت با صابونهای گوگردی - و یا در صورتی که دارای پوستی حساس و یا خشک هستید- پس از شستشوی پوست صورت با شامپوی سر بچه، بر روی صورت خود اسپری نمایید. استفاده از اسپری عرق بابونه و یا عرق آویشن به تنهایی و بدون استفاده از روغن چای نیز به دلیل خاصیت ضدعفونی کنندگی پوست صورت تا حدود بسیار زیادی اثربخش است.

4- در حال حاضر در بسیاری از داروخانه های کشور ژلهای طبیعی ترکیبی از سه عصاره  فوق، موجود می باشد. استفاده از این محصولات طبیعی شبیه ژل ضد جوش سینره، و سایر مارکهای معتبر موجود در داروخانه ها، علاوه بر اینکه مضرات دیگر پمادهای شیمیایی ضد جوش را ندارد، موجب درمان زودهنگام جوشهای صورت شده و بدون خشک کردن و پوسته پوسته کردن بیش از حد سطح جوش، پس از درمان اثری از آنها بر روی پوست باقی نمی گذارد.

ولیکن توصیه می شود برای انجام مراحل درمانی منتظر ظهور جوش در پوست صورت خود نباشید. بلکه اگر پوست صورتتان مستعد بروز جوش است؛  به صورت دائمی پس از شستشوی شبانه ی پوست صورت، از اسپری عرق آویشن، عرق بابونه و یا عرق رازیانه  بسته به سازگاری پوست صورتتان با هر یک از این عرقها، بر پوست صورت خود استفاده کنید و بدینوسیله  پوست خودر ا در برابر  باکتری های  مولد جوش حفاظت کنید.

 5- همچنین  برای تهیه اسپری ضدعفونی کننده پوست صورت؛ از ترکیب یک قاشق چای خوری سرخالی جوش شیرین با یک لیوان آب برای تهیه ی اسپری ضدجوش استفاده نمایید. توجه نمایید که اگر صورت شما مدام جوش می زند؛ بهتر است از این اسپری و یا اسپری عرق بابونه برای ضدعفونی کردن پوست لااقل روزی یک بار استفاده نمایید و تا آنجا که می توانید مراقب پاکیزگی پوستتان بوده و منافذ پوست را باز نگه دارید. اگر دارای پوستی خشک هستید؛ به جای استفاده از اسپری محلول جوش شیرین می بایست از اسپری عرق بابونه یا عرق رازیانه بر روی پوست صورت بهره برده و از خاصیت ضد باکتریایی آنها استفاده کنید. اسپری محلول جوش شیرین همچنین یک دئودورانت طبیعیست که استفاده دائمی  از آن  بر روی پوست سایر نقاط بدن نظیر زیر بغلها   مانع از ایجاد بوی بد عرق در این نواحی می شود و به طرز موثری باکتریهای مولد بوی بد عرق را از بین می برد. همچنین اسپری محلول جوش شیرین، باعث رفع عرق سوز ها در نواحی مختلف بدن و استفاده هر روزه  از آن  روشی موثر در پیشگیری و درمان عرق سوز است.

6- یکی دیگر از روش های متداول، ذکر شده در بعضی از سایتهای سلامت؛ استفاده از برشی از مرکبات بر روی جوش است. اسیدسیتریک موجود در این میوه ها به خشک شدن جوش چرکی کمک می کند، در حالی که ویتامین های موجود در آنها التهاب باکتری های عفونت زا را کم می کند.

یک پرتقال یا لیمو را پوست کنده و از طرفی که آب میوه وجود دارد به پوست و روی جوش بمالید، این کار باعث می شود تا کمی احساس سوزش کنید. سپس اجازه دهید تا در معرض هوا خشک شود. تکرار این کار چندین بار در طول یک روز به شما کمک می کند تا جوش برطرف شود. سیب هم از میوه هاییست که استفاده از برشی از آن یا قرار دادن رنده آن بر روی جوشها می تواند جوشها را سریع تر خشک کند و آثار آنها را از بین ببرد.

 

7- به گفته ی برخی از سایتها؛ یکی از سریعترین روشها برای از بین بردن یک جوش چرکی از روی صورت، در صورت عدم دسترسی به سایر مواد موثر در از بین بردن جوش، استفاده از خمیردندان است. به ادعای این سایتها،  اگر قبل از خواب کمی خمیردندان بر روی جوش بمالید، احتمالا صبح جوش شما به مراحل پایانی عمر خود خواهد رسید و شاید هم از بین رفته باشد.

 ولیکن پیشنهاد می گردد با استناد به تجربیات افراد در استفاده از این روش،  استفاده از خمیردندان را هرگز بر روی جوش خود امتحان نکنید. زیرا با توجه به نوع ترکیبات شیمیایی بکار رفته در خمیردندانها، این احتمال وجود دارد که جای جوش همیشه بر روی پوست شما باقی بماند  و یا پوست شما نسبت به ترکیبات شیمیایی موجود در خمیردندان واکنش نشان داده و دچار جوشهای آلرژیک  و یا التهاب پوست آلرژیک در اطراف ناحیه استفاده شده از خمیردندان بشوید.

(روش استفاده از خمیر دندان، روشی  اقتباس  شده  از سایتهای دیگر است و توسط نویسنده تجربه نشده است- خوانندگان این وبلاگ  اعتقاد دارند استفاده از این روش بدترین روش جلوگیری از جوش صورت است که باعث ایجاد لکه های ماندگاری بر روی پوست می شود).

 8- بهترین روش جلوگیری از ابتلا به انواع جوشهای پوستی، اصلاح تغذیه و حذف فست فودها، اسنکهایی نظیر چیپس و پفک، و غذاهای پرچربیست که هضم  و جذب آنها فشار زیادی به دستگاه گوارش و کبد وارد می نماید. همواره به خاطر داشته باشید که همراه مصرف فست فودها، شیرینیهای خامه ای  و غذاهای چربی نظیر نیمرو و کباب کوبیده،  آب  نصف یا یک لیموی تازه ، یا  یک قاشق  آبلیمو  مصرف کنید تا به این طریق، چربی زیاد غذاهایی نظیر غذاهای ذکر شده  تا حدودی خنثی شده و از بروز جوش بر روی پوست، پیشگیری شود. 

 

 

تالیف و گردآوری:

راشین گوهرشاهی

 پژوهشگر محیط زیست و سلامت