در طبیعت پیرامون ما، مواد طبیعی و ارزشمندی وجود دارند که به راحتی می توانند دردهای به ظاهر صعب العلاج ما را به راحتی درمان می کنند.  استفاده مناسب و اصولی  از آنها- زیر نظر پزشکان متخصص- می تواند ما را از انواع داروهای شیمیایی، بی نیاز کند ضمن اینکه آسیبهای کبدی ناشی از داروهای شیمیایی را به همراه ندارد.اما  بیماریهایی ساده نیزهستند که با روشهای بی ضرر طبیعی و خانگی قابل بهبودند، لذا با کسب دانش مکملهای درمان طبیعی و شناخت اثرات دارویی بعضی از گیاهان و روغنهای طبیعی می توان به بهبود بعضی از بیماریها کمک شایانی نمود. یکی ازین نوع بیماریهای شایع سینوزیت است که درمان آن اغلب در ایران با کمک گرفتن از چرک خشک کن ها و آنتی بیوتیکها انجام می شود. اما از آنجا که با توجه به آثار و پیامدهای مخرب استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک، بر سلامت افراد ، در علم نوین پزشکی توصیه شده که استفاده از آنتی بینتیکها می بایست آخرین روش و آخرین راه حل برای درمان هر بیماری باشد، لذا با آگاهی از روش مکملهای درمانی طبیعی می توان تا حدود زیادی از مصرف آنتی بیوتیکها اجتناب نمود. این مقاله، گزارش بالینی  یک بیمار جوانست که توانسته با کمک روشهای طبیعی، مشکل طولانی مدت سینوزیت خود را که به تبع آن هر ساله مجبور به مصرف طولانی مدت انواع آنتی بیوتیکها می شد، با توصیه پزشکان طب سنتی  بهبود بخشد و اکنون به مدت سه سالست که با تداوم این روش ساده و طبیعی،  نیازمند به مصرف هیچ آنتی بیوتیکی برای درمان سینوزیت خود   نگردیده است. 

 بیمار: بیمار زن جوانی که  از کودکی به بیماری  سینوزیت مزمن مبتلا بود و هر سال از اوایل فصل پاییز تا پایان فصل بهار به چند نوبت عفونت سینوسها دچار شده و مجبور به مصرف انواع آنتی بیوتیکها می شد. بیمار دارای مختصری انحراف بینی ست ولیکن از سوی پزشکان به عمل جراحی توصیه نشده است. این فرد به طور طبیعی  هرسال در  مواجهه  با عوامل آلرژیک فصلی و سرما  دچار التهاب سینوسها و سپس عفونت حاد سینوسها می شده است .

طول بیماری قبل از آغاز درمان خانگی:

هر سال در چند دوره عفونت حاد سینوسها و در هر دوره با مصرف آنتی بیوتیک، به مدت یک هفته تا یک ماه

 

شرح حال و روند بیماری بعد از درمان با روش خانگی:

به طور طبیعی فرد هرسال در صورت مواجهه  با عوامل آلرژیک فصلی  دچار التهاب سینوسها و سپس عفونت حاد سینوسها می شده است. ولیکن با کمک از روش طبیعی درمان، توصیه شده توسط پزشک متخصص طب سنتی در همان ابتدای بروز آلرژی و التهاب سینوسها، از ادامه روند آن به سمت عفونت سینوسها جلوگیری شده است و حتی در زمان  عفونت سینوس، با تخلیه کامل چرکها با این روش در طول یک تا دوروز، بیماری بهبود پیداکرده است.

ساده ترین روش طبیعی بهبود مشکل آب ریزش بینی و سینوزیت که برای این بیمار به کار رفته و نتیجه داده است:

به همراه داشتن قطره روغن بنفشه، و چکاندن آن در بینی در زمانهای بروز آب ریزش بینی و التهاب و درد سینوسها. این روش در اکثر اوقات به خودی خود و به تنهایی درد ناشی از التهاب سینوسها و تجمع ترشح در سینوسها را رفع کرده است. مکانیزم عمل این شیوه درمانی، تاثیر بسیار قوی روغن بنفشه در کاهش التهابها، بهبود آلرژی ها و حتی تخلیه چرکها و ترشحات سینوسها در اثر چرب شدن مجرای سینوسی و جداشدن مخاط اضافی از جداره سینوسها ست. علاوه بر روغن بنفشه، چکاندن یک قطره از روغن بذر کتان در بینی در روزهایی که دچار سرماخوردگی و آنفلوآنزا هستید به باز شدن گرفتگی بینی و درمان التهاب های آن کمک می کند.

ساده ترین راههای خانگی و موضعی تخفیف سر درد شدید ناشی از سینوزیت برای این بیمار: 

در مواردی که درد سینوسها شدیدتر و درد به صورت عمومی در تمام ناحیه سر و یا گوشها بود، علاوه بر چکاندن قطره روغن  بنفشه در بینی از چکاندن یکی دو قطره روغن بادام تلخ در گوش بیمار  که تاثیر بسزایی در کاهش و از بین بردن درد بصورت کامل از ناحیه سر و سینوسها داشت، استفاده شد. 

در مواردی که سر درد بیمار با کمک دو روش فوق التیام نیافت، به علاوه دو روش بالا از گرم نگه داشتن سر و گوشها با کمک کیسه آب گرم و یا کیسه نمک گرم  استفاده شد. و یا به مالش سینوسهای دردناک صورت با روغن بادام تلخ، یا روغن سیاه دانه به تسکین درد اقدام شد. 

ادامه روند درمان تا بهبود کامل سینوسها پس از التهاب و عفونت:

الف- مصرف دو بار در روز ترکیب پودر سیاه دانه و عسل، به صورت ترکیب یک قاشق سیاه دانه با سه قاشق عسل و مصرف هر دوازده ساعت یک قاشق مرباخوری از این ترکیب

ب- شستشوی بینی با ترکیب یک لیوان آب و نصف قاشق چای خوری جوش شیرین و نصف قاشق چایخوری نمک برای رفع التهاب کامل سینوسها

با استفاده از این دو روش تکمیلی بعد از سه روز هیچ اثری از بیماری در فرد باقی نمی ماند.

با سپاس ویژه  از پزشکان طب سنتی ایران  که با معرفی همگانی این علم و ارتقاء دانش عمومی در خصوص  خواص درمانی مواد طبیعی ساده به مردم، نقش بسزایی در بهبود سلامت جامعه داشته و  به درمان کامل بسیاری از بیماریها با اصلاح روش و سبک زندگی و معرفی داروهای طبیعی عمومی و ساده، بدون نیاز به صرف هزینه زیاد و یا مصرف داروهای گیاهی و شیمیایی مضر، اقدام می کنند.


تحقیق،تحلیل و ارائه:

راشین گوهرشاهی

پژوهشگر سلامت و محیط زیست